Magyar Katolikus Lexikon > B > budai Szent Miklósról nevezett domonkos kolostor

budai Szent Miklósról nevezett domonkos kolostor: A budai várban 1244 k. épülhetett. 1252: a bolognai egyetemes kápt. a ~t jelölte ki a következő gyűlés színhelyéül. Ezen 1254. V. 31: választották meg Humbertus de Romanis generális perjelt, s megkeresztelték a kunok egyik fejed-ét. 1304: itt állították föl a m. domonkos rtart. főisk-ját. 1308-09: a ktorban szállt meg Gentilis p. követ. 1382: az →egyházszakadás idején a r. azon része, mely VI. Orbán p-nak (Rómának) engedelmeskedett, itt jött össze generális kápt-ra. 1481 e. Mátyás kir. a főisk-t egyetemi rangra emelte, amelyen bárki tanulhatott bölcs-et, szentírás- és hittud-t. Leghíresebb tanára Petrus Nigri volt. 1507: Párizsban végzett 8 új tanárt kapott. 1531: amikor Roggendorf Budát ostromolta János kir. ellenében, a ~ súlyosan megsérült. 1539: említik utoljára. Többször átépített tp-ának hossza 60 m volt, a ktor É felől csatlakozott. A tp-hoz ÉNy-on épített torony kiegészítve ma is látható a Hess András téren, a többi falrészlet a Hilton szálló épületébe foglalva tekinthető meg. H.F.L.

Harsányi 1938:145. - Gyürki K.: Az egykori budai domonkos ktor. Bp., 1976. -: Das mittelalterliche Dominikanerkloster in Buda. Bp., 1981.